Podstata metódy je založená na ovplyvnení napätia a prekrvenia svaloviny malej panvy. Pomocou mobilizačných techník, uvoľnenia svalov panvového dna a zostavy „ smiešnych cvikov“ ako im s obľubou pani Mojžišová hovorila, zasahuje metóda do regulačných pochodov centrálnej nervovej sústavy.
Stav pohybového aparátu a jeho kondícia priamo súvisí s vnútornými orgánmi a ich správnou funkciu. Zvýšeným napätím svalov panvového dna dochádza k zníženiu metabolizmu v malej panve a tým vznikajú problémy gynekologického charakteru- bolestivá menštruácia, nepravidelná menštruácia, absencia menštruácie, funkčná neplodnosť…
„ Dostanete deväť cvikov. Budete cvičiť, aby ste si spevnili polky. Za mesiac sa prídete ukázať a budete ich mať každá ako dve mandle. Ja vás to cvičenie teraz naučím a potom už sa musíte doma snažiť samé. Deti chcete vy, takže si pamätajte, že každá ste si strojcom svojho šťastia,“ hovorievala pani Mojžišová budúcim maminkám vo svojej ordinácii.
„ Keď budete cvičiť poctivo, môžem vám sľúbiť jednak renesanciu pri styku, neboľavú menštruáciu a po čase snáď aj tehotenstvo. A keby nič iné, tak aspoň spevnenú figúru a návrat sebavedomia, čo pre ženskú takisto nie je na zahodenie,“ zvykla dodať.
Okrem pravidelného cvičenia podstupuje žena behom liečby opakované mobilizácie s cieľom uvoľniť funkčné blokády pohybového aparátu.
Školený fyzioterapeut mobilizuje krížovo-bedrový kĺb ( SI kĺb), driekovú chrbticu, 1.- 7. rebro ak je v derotácii a relaxuje svaly panvového dna spolu s mobilizáciou kostrče cez konečník.
Kedy terapia a cvičenie pomáha?
- Snaha o počatie
- Bolestivá menštruácia
- Bolesti v podbrušku
- Bolesti pri pohlavnom styku
- Opakované potraty
- Zápcha
- Inkontinencia
- Bolesti chrbta
- Bolesti kostrče
- Podporná terapia pri umelom oplodnení
Výhodou tejto metódy je skutočnosť, že neovplyvňuje ďalšie vyšetrovanie gynekologickými metódami. Je dostupná, ľahko použiteľná. Je možné ju cvičiť ako metódu prvej voľby. Pani Mojžišová sa domnievala, že skôr ako sa bude do pacientiek rezať, či budú podstupovať farmakologickú liečbu, mali by podstúpiť liečbu rehabilitačnú.
Úspešnosť metódy
Úspešnosť liečby funkčnej ženskej neplodnosti sa uvádza 30- 33%. Prvé výsledky cvičenia sa objavujú po 2-3 mesiacoch. Celá kúra trvá 6 mesiacov. Úspešnosť samozrejme záleží aj na motivácii ženy/ muža k cvičeniu, veku, stavu pohybového aparátu.
Ľudmila Mojžišová
Ľudmila Mojžišová (1932- 1992) pracovala ako zdravotná sestra a neskôr ako asistentka na Fakulte telesnej výchovy a športu. Zaoberala sa odstraňovaním funkčných porúch pohybového aparátu, čo spočiatku využívala u športovcov. Bola žiadanou členkou mnohých reprezentačných družstiev, ktoré sprevádzala na svetové šampionáty a olympiády.
Objav, ako pomôcť neplodným ženám k otehotneniu, prišiel náhodou. V roku 1971 navštívila pani Mojžišovú tridsaťšesť ročná profesorka, že ju často bolí hlava, „ Vy musíte mať problémy s menštruáciou“ pozrela na ňu rehabilitačná sestra. Paní sa priznala k obrovským bolestiam. Pani Mojžišová ženu napravila. Za štvrťroka sa kantorka prišla poďakovať, bolesti hlavy pominuli a menštruuje normálne. Po 6 mesiacoch bola tehotná. Nadšená profesorka poslala za pani Mojžišovou svoju kolegyňu, ktorá 8 rokov nemohla otehotnieť. A zase to vyšlo. Pomaly sa začala šíriť povesť o zázračnej rehabilitačnej sestre, ktorá vďaka cvičeniu vie „pomôcť k deťom.“